Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Share

Baharla beraber yavaş yavaş sebzelerin ve meyvelerin güzelleri çıkmaya başladı. En güzel zamanlarında kışın da kullanmak üzere derin dondurucumuzu doldurmaya başlamalıyız. Peki bunu nasıl yapacağız? Herkez farklı şekillerde bunu uygulasa da genellikle deneyerek buluyoruz en doğrusunu. Tecrübelerim ve araştırmalarım sonucunda en iyi tarifler şöyle;

DOMATES: Domatesi dondurucuya koymanın en iyi yolu bütün olarak koymak bence. Kabuğu zedelenmemiş çok yumuşamamış domatesleri seçip iyice yıkayıp kağıt havlu ile kurulayın. Her poşete 2-3 adet koyup havasını çekip bağlayın. Kullanmak istediğinizde poşetten çıkarıp çeşmenin altına tuttuğunuzda kabukları hemen çatlıyor ve soyuluyor. 1 dak dışarıda bekleyince bıçakla kolayca doğranıyor. Her türlü yemekte kullanabilirsiniz. Ama çözdürerek kullanmanız tavsiye edilmez.

Birde domatesi rendeleyip buz kalıplarına döküp dondurun. İyice donunca kalıplardan çıkarıp poşetleyin. Benim buz kalıplarıma göre 3 adet buz 1 domates yapıyor. Bu şekilde poşetten alıp buzluyken tencereye atıp kullanabilirsiniz. Makarnalara sos olarak kullanmak için daha büyük kapaklı kaplara yada poşetlere koyarak dondurun. Çıkarınca tencereye atın ve çözününce içine zeytinyağı ve tuz ekleyin. Piştiğinde domates sosunuz hazır olacak.

KIRMIZI BİBER: Kırmızı biberleri sağlam olanlarını ayırın ve içlerini dolma yapacak gibi açarak temizleyin. İyice yıkayıp ters çevirerek sularının süzülmesini sağlayın. İyice kuruladıktan sonra iki biberi iç içe geçirerek 6-8 adet olacak şekilde poşetleyin. İyice havasını alıp poşeti bağlayın. Kullanmak istediğinizde önce dolma harcını hazırlayın. Çünkü bu biberler dondurucudan çıkar çıkmaz yani çözünmeden doldurulup pişirilmeli yoksa biberin tadı bozuluyor. Dondurucudan çıkan biberleri birkaç saniye beklettikten sonra hafifçe oynatırsanız zaten kolayca birbirlerinden ayrılıyorlar.

Birde kırmızı biberleri ince ince yemeklik doğrayıp poşetleyin. Çıkarınca buzluyken yemeğin soğanını kavururken içine atıp kavurmaya devam edin.

YEŞİL DOLMALIK BİBER: Aynı kırmızı biber gibi hazırlayın. 2-3 tanesini iç içe geçirerek poşetleyin. Kırmızı biber gibi pişirin.Eğer biberleri elinizle değilde bıçakla düz keserek açıyorsanız kenarlarından artan biber parçalarınıda atmayın. Küçük küçük doğrayıp poşetleyin. Yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

TAZE FASULYE: Taze fasulyeleri doğramadan önce iyice yıkayın. Doğradıktan sonra ne kadar çok suda beklerse o kadar vitamin kaybeder. Yıkadığınız fasulyeleri havluya yada gazeteye sererek iyice kurutun. Temizleyin. Yarım kiloluk poşetler olacak şekilde ayırıp poşetleyin. Havasını alıp poşeti bağlayın. Kullanacağınız zaman yemeğin soğanını salçasını kavurduktan sonra fasulye poşetini elinizle oğuşturun hemen ayrılacaktır. Buzluyken tencereye atın ve iyice kavurarak pişirin.

BAMYA: Bamyaları iyice yıkayıp kurutun. daha sonra tepesi kubbe şeklinde olacak şekilde temizleyin. Poşetleyip havasını alıp bağlayın. Pişireceğiniz zaman poşeti tencereye boşaltıp limonlu su ile bir taşım kaynatıp süzün ama suyunu atmayın. Kıymayı soğanı kavurduktan sonra bamyaları içine atın haşladığınız sudan ilave ederek pişirin. Limonla pişirmek istemiyorsanız bol domates kullanın.

PATATES: Patatesleri istediğiniz şekilde dilimleyin İyice yıkayıp kurulayın. Hiç suyu kalmaması gerekiyor. Bu yüzden mutfak bezleri ile kurulayabilirsiniz. Kuruyan patatesleri una bulayın. ve hemen poşetleyip dondurun. Bu şekilde hazır satılan patatesler gibi oluyor. Dondurucudan çıkarınca hiç çözdürmeden bol yağda kızartın. Özellikle fritözde kızarmanızı tavsiye ederim.

MAYDONOZ VE DEREOTU: Maydonozun yapraklarını ayırın iyice yıkayıp sebze kurutucuda yada süzgeçte kurutun. Poşete koyup havasını alıp bağlayın. Yanlız poşeti düğümlemeyin kolay açılabilsinki alıp tekrar dolaba koyabilin. Kullanacağınız zaman poşeti elinize alıp ovuşturun. Yapraklar kırıldığı için doğranmış gibi olacaktır. Yemeklerde ve salatalarda kullanabilirsiniz.

ISPANAK VE SEMİZOTU: Ispanak ve semiz otunu iyice yıkayıp kurutun. Doğrayın ve poşetleyin. Kullanacağınız zaman donmuş olarak tencereye koyup kavurun. Yemek olarak ve kavrulan börek içi olarak kullanabilirsiniz. Ama çok uzun süre saklamayın tadı bozuluyor.

HAVUÇ: Havucu iyice temizleyip küçük küpler halinde doğrayın ve poşetleyin. Garnitürlerde ve yemeklerde kullanabilirsiniz.

KABAK+PATATES+HAVUÇ: Bu üçlüyü iyice yıkayıp küçük küpler halinde doğrayın. Çocuğunuza sebze çorbası yapacağınız zaman hazır olarak kullanın.

TAZE BARBUNYA: Taze barbunyaları temizleyip poşetleyin. Pişireceğiniz zaman dondurcudan çıkarıp kuru barbunya gibi pişirin tabiki daha kısa sürede.

BEZELYE: Bezelyeleri ayıklayıp yıkadıktan sonra iyice kurutup poşetlenemeniz yeterlidir.

ENGİNAR: Enginarı ayıklanmış alıyorsanız eve getirdiğiniz sudan çıkartıp iyice yıkayın. Kararmaması için çok hızlı bir şekilde önceden hazırladığınız limonlu suyla beraber poşetlere doldurun.

Bir diğer enginar saklama yöntemi de şoklamadır. Bol limonlu ve tuzlu suyu iyice kaynatıp kaynarken içine enginarları atın. 10 saniye kadar tutup poşetlere bölüştürüp sıcakken dondurucuya atın.

MEYVELER

* Komposto yapmak için erik,kayısı,kızıkcık,çilek,vişne,böğürtlen koyabilirsiniz. Meyveleri iyice yıkayıp kurutup poşetleyin. Çıkarınca komposto yapacaksanız tencereye atıp üzerine su ilave edip kaynatın. Taze meyveleri komposto yaparken şekeri su kaynamadan koyarsanız meyveler dağılmaz.
* Meyveleri reçel yapmak için koyuyorsanız yılayıp ayıklayıp doğrayıp poşetleyin. Reçel yapmak için üstüne şekeri ilave edip ocağa koyun.
* Portakal ve limon kabuklarını rendeleyip küçük poşetlerle dondurun. Keklerde kullanabilirsiniz.
* Kuru fasulye,barbunya,nohut gibi bakliyatları bir gece önceden ıslatın daha sonra süzüp poşetleyin. Böylelikle ilk aşamayı geçmiş olacaksınız yada haşlayarak poşete koyup saklayabilirsiniz.
* Yaprak sarması,karalahana sarması ve çeşitli biber dolmalarını poşetleyip saklayabilirsiniz. Çıkarınca donuk olarak tencereye dizin üzerine zeytinyağı ve sıcak su ekleyip kısık ateşte pişirin.
* Eğer çok vaktiniz yoksa kıymayı soğan ve salça ile kavurup dondurabilirsiniz. Sakın tuz koymayın. Tuz asitleşmesine neden olabilir. Yemeklerinize hazır kıyma ile başlayıp zaman kazanabilirsiniz. Bu şekilde karnıyarık içinide hazırlayabilirsiniz.
* Her türlü köfteyi hazırlayıp dondurabilirsiniz. Ben pirinçli köfte,kuru köfte,sulu köfte için köfte,balık köftesi,tavuk köftesi,sebze yemekleri için küçük köfteler hazırlayıp yağlı kağıt serdiğim tepside donduruyorum. Daha sonra poşetleyip kaldırıyorum. İstediğinizde içinden yeteri kadar alıp kullanabilirsiniz.
* Artan keklerinizi streç filme sarıp dondurun. Yemek istediğinizde çıkarıp oda ısısında bırakın yavaş yavaş koyduğunuz andaki tazeliğine dönecektir.
* Hazır yufkadan sigara böreği vb börekler hazırlayıp yağlı kağıt serdiğiniz tepside dondurun. Daha sonra poşetleyin. Çıkarınca donuk olarak tepsiye dizip yumurta sarısı sürerek pişirin.
* Küçük küçük doğradığınız işkembeyi dondurup saklayın. Çorba için hazır olur.
* Eğer küçük bebeğiniz varsa onun için hergün ayrı çorba hazırlamaya yetişemiyorsanız hazırladığınız çorba hiç ellenmemişken buz kalıplarına döküp dondurun ve poşetleyip üzerine tarih atın. 6 hafta tazeliğini koruyacaktır. Çıkarınca küçük bir kaba koyup çok kısık ateşte eriterek kullanın.
* Ben hamsileri temizleyip kılçıklarını çıkarıp birbirine yapıştırıp mısır ununa bulayarak tepsiye diziyorum. İkinci kat olacaksa arasına yağlı kağıt koyuyorum. İstediğinizde dondurucudan çıkarıp fritözde bol yağda kızartın. Çok lezzetli oluyor.
* Tavuk dondurmak istiyorsanız parçalanmış tavuğu iyice yıkayıp kurulayın. Poşete yan yana dizip dondurun. Üst üste gelmemesine dikkat edin. Çözünürken eşit zamanda çözünmezler çünkü. Çözdüreceğiniz zaman buzdolabının alt rafına alıp çözdürün.
* Evde kalmış olan peynirlerinizi dondurucuda saklayın. Çözdürüp börek içi olarak kullanabilirsiniz.
* Ev yapımı et yada tavuk suyu hazırlayın. Buz kalıplarına veya buzdolabı poşetlerine döküp dondurun. Böylelikle az miktarda kullanmak istediğinizde sorun olmaz.
* Hazırladığınız meyve sularının bir kısmını buz kalıplarında dondurun. Meyve suyunu servis ederken bu buzları kullanın. Böylelikle normal buz gibi çözünüp meyve suyunun tadını değiştirmez.
* Mumlarınızıda dondurucuda saklayın. Kullanırken daha uzun süre yandığını göreceksiniz.

Share

3 thoughts on “Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

  1. asma yaprağını sarıp buzlukta saklamak istiyorum daha önce denedim fakat yapraklar çatladı pirinçler dışına çıktı ne yapabilirim

    • Eğer pişirip saklarsanız sorun olmayacağını düşünüyorum. Ben şahsen denemedim ama etrafımda bu şekilde yapıp buzluğa kaldıran çok tanıdığım var.

  2. Asla yaprak satmasını pişirip buzluğa koymayın.pişirilmeden koyun.pişireceğiniz zaman tencereye buzlu iken dizin üzerine az sıcak su ve zeytinyağı gezdirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir