Antalya’da Oyuncak Müzesi Açıldı!

Share

Türkiye’nin 3’üncü Oyuncak müzesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açıldı.Müzede, dünya ve Türkiye’den toplanmış, bazıları birkaç yüz yıllık oyuncaklar sergileniyor.

İstanbul ve İzmir’in ardından Türkiye’nin 3’üncü Oyuncak müzesi, çocukların bayramı 23 Nisan’da Antalya’da açıldı. Tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait ve adını bahçesindeki üç palmiyeden alan handa açılan Oyuncak müzesinde, 1860’lı yıllardan 1990’lı yıllara kadar uzanan döneme ait 3 bin Oyuncak sergilenecek. Pazartesi hariç her gün saat 09. 30 ile 18. 30 arasında 5 TL, indirimli 3 TL’ye gezilebilecek olan müzenin danışmanlığını şair ve yazar Sunay Akın yaptı.

Küratörlüğünü yaptığı müzeye ilk gelenlere rehberlik yapan Sunay Akın, Oyuncakların aslında dönemlerinin tanığı olduğunu anlattı. İlkini 2005 yılında İstanbul’da açan Sunay Akın, “Noel Baba oyuncak dağıtan bir kişiydi. Noel Baba, Santa Claus Antalyalı, Demreli. Çocuklara Oyuncak getiren Noel Baba değil mi? Geyiklerini çektiği arabasıyla bacalardan aşağıya Oyuncak atmıyor mu Noel Baba? Antalya’da bir Oyuncak müzesi var artık. Oyuncaklar camekanın arkasında ve çocuklar ona dokunamayacak. Bu çok zor bir duygu değil mi? Öyleyse ne yapmalı diye yıllarca düşündüm. 20 yıldır dert ettim bunu kendime. Nasıl bir oyuncak müzesi tasarlanmalı ki, çocuklar o oyuncağa dokunamama duygusunu aşmalı. Bu nedenle bu müzedeki düzenlenmiş her bir alan tiyatro sahnesidir. Burada dolap yok, çocukların oynayabileceği alanlar var. Ve bu alanlar içerisinde çocuklar oynarken, oyuncağın oynama duygusu içinde oyuncağın tarihine tanık olacaklar” dedi.

Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, çocuklara 23 Nisan’da verilebilecek en güzel armağanın Oyuncak müzesi olduğunu söyledi. Başkan Akaydın, “Bu eser, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en büyüğü. İçinde 3 bin antika değerinde Oyuncak var” dedi.

Müzede, Türkiye’de de 1950’li yıllardan itibaren üretilmeye başlanan otomobil ve hayvan figürlerinin yanı sıra kukla ve Anadolu çocuklarının ahşap ve bez Oyuncakları sergilenecek. Müze içerisinde Amerikan başkanları, Walt Disney çizgi kahramanları, Elvis Presley gibi birçok ünlüden ilham alınarak yapılmış tarihi oyuncaklar sergileniyor. Ayrıca tarihte önemli bir yere sahip olan ‘Kızılderililer’ bibloları da sergi içerisinde geniş bir yere sahip.

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir