Bebek Kadını Olgunlaştırıyor!

Share

Hamilelikle birlikte yepyeni bir yaşama merhaba diyoruz. Bu yaşam iyi kötü bir çok özellikle kapımızı çalıyor ve yanımızda bir parçamız, bebeğimiz oluyor. Gebeliğin olumlu olumsuz şartlarından sonra bide gebelik sonrası dönemin zorlukları vardır. Yale Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, doğum yapan annelerin beyin hücrelerinde çoğalma meydana geldiğini ve çocuk sahibi annenin daha olgun davranışlar sergilediğini açıkladılar.

Bebekle birlikte beyinleri ‘süper şarj edilen’ annelerin unutkanlıkları ise daha az uyumalarına bağlanıyor. Bebekle gece gündüz ilgilenmesi gereken anne, uykusuz kaldığı için konsantrasyonu azalıyor ve unutkanlığı artıyor.

Araştırma için yeni doğum yapmış 19 annenin beyinlerini tarandı. Buna göre, beyinde motivasyon, akıl yürütme, adalet, duyguların harekete geçmesi, memnuniyeti sağlayan bölgedeki hücrelerde artış görülüyor.

Ancak hamilelikte ve doğum sonrası yükselen ostrojen ya da oxitosin gibi hormonların beyindeki hücre artışını nasıl sağladığı henüz açıklanamıyor.

Araştırma Amerikan Psikoloji Birliği’ne ait dergide de yayımlandı.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir