Çatlak Dudaklar

Share

lipsUzun süre soğukta kalmak ve soğuk rüzgara maruz kalmak dudaklarda çatlamaya neden olabilmektedir. Kış aylarında en çok başımıza gelen şeylerden biri de dudak çatlamasıdır zaten.  Ama endişe yok sizler için araştırdım ve birkaç dudak maskesi tarifi buldum. Unutmayın ki en iyi yol doğal yoldur.

* 2 çay bardağı cevizyağına, 2 çorba kaşığı eritilmiş bal mumu konur. Karıştırılarak soğutulur. Küçük bir şişeye doldurulur. Sabahları, dudaklara sürülür.
*3 çorba kaşığı eritilmiş tavukyağı ile 1 kahve kaşığı eritilmiş balmumu karıştırılır. Karıştırılarak soğutulur. Dudaklar, önce gülsuyu ile temizlenir, sonra bu karışımdan sürülür.
Aynı maksadla dudaklara gülyağı, yağlı krem veya günde bir kaç kere toz şeker de sürülebilir.
*1 çorba kaşığı süt ve 1 çorba kaşığı kaymak iyice karıştırılır yatmadan önce dudaklara taşacak şekilde sürülüp 15 dakika bekletilip yıkanır. 1 hafta boyunca hergün uygulayabilirsiniz. Ayrıca kaymak yerine bal da kullanabilirsiniz.
*Badem ve cevizi un haline getirip içerisine yumurta sarısı ekleyip dudaklarınıza sürün. Bu karışım dolapta 2 gün dayanabilmektedir.

Kantaron yağının iyileştirici özelliği de dudaklar için yenileyici tamir edici özelliğini etkili bir biçimde ortaya koyuyor.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya, çatlayan dudaklar / dudak çatlaması için tüketilmesi gereken besinler için şunları belirtti;
“Eğer dudaklarınız çok fazla çatlıyorsa mutlaka portakal, limon ve havuç tüketmeye özen gösterin. İyice demlenmiş olan adaçayı ve ceviz yaprakları ile dudaklarınıza kompres yapabilirsiniz. Dudaklarınıza bal sürerek 15 dakika kadar beklemek ayrıca dudak çatlakları için iyi gelecektir.”

AYRICA; armut, elma, erik, incir, kayısı, greyfurt, şeftali, havuç, kabak, muz, bezelye, ıspanak, mercimek, karnabalar, pancar, arpa ekmeği, pırasa ve kırmızıbiber yemek de çok faydalıdır.

Dudağınız çatlaksa sigaraya dikkat!

Kış aylarında ortaya çıkan dudak çatlakları, sigara tiryakilerinde dudak kanseri riskini arttırıyor. Nikotin ve katranın tenle doğrudan temas etmesinin tehlikeli olduğunu belirten Prof. Dr. Özcan Aşçıoğlu, çatlak dudakla sigara içmenin dudak kanserine davetiye çıkarmak anlamına geldiğini söylüyor.
İnsan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkisi olan, başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkaran sigara dudakların rengini de değiştiriyor, morarmaya neden oluyor. Çeşitli nedenlerle çatlayan dudaklarda ise, nikotinin tenle doğrudan temas etmesi sonucu dudak kanseri tehlikesi riski önemli ölçüde artıyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir