Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmenin 8 yolu!

Share

Sonbaharın gelip okulların açılmasıyla çocuklar çok sık hastalanıyorlar. Onları hastalıktan korumanın yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçiyor. Beslenme Uzmanı Gamze Altınsoy anne ve babalara önerilerde bulunuyor.

1) Sebze ve Meyve tüketimi yüksek tutulmalı. Sebze sevmeyen çocuklar için, sebzeleri blenderden geçirip sebze çorbası ya da sebzeli köfte hazırlayıp tüketmesini sağlayabilirsiniz. Kış mevsiminde meyve tüketimi çok önemli çünkü bu mevsimin meyveleri özellikle C vitamininden zengin, vücut direncini arttırıcı özellikteki meyvelerdir.

2) Omega-3 yağları kalbi desteklemelerinin yanı sıra bağışıklık sistemini de kuvvetlendirici özelliktedirler. Çocuklarınızın beslenmesinde Omega-3′ten zengin besinler olan ton balığı, somon, uskumru, hamsi, sardalye, ceviz, fındık, buğday, semizotu, ıspanak ve brokoliye yer vermelisiniz.

3) A vitamini ve betakarotenden zengin beslenme de bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Besinlerden; Yumurta sarısı, Havuç, Süt, Yeşilbiber, brokoli, kayısı, balık yağı, kırmızı et, patates, yeşil yapraklı ve sarı sebzeler A vitamini ve betakarotenden zengindir.

4) Kola, gazoz gibi şekerli ve gazlı içeceklerin tüketimi azaltılmalı. Su tüketimi yüksek tutulmalı.

5) Çocuğunuzun mineral alımını arttırmalısınız. Minerallerden özellikle Demir ve Çinko bağışıklık sistemini güçlendirici özelliktedir. Demirden zengin besinler; kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kereviz yaprağı, roka ve kuru kayısıdır. Çinkodan zengin besinler; tam tahıllar, ekmek, et, balık, badem ve cevizdir.

6) Çocuğunuzdaki kilo artışı bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olacaktır. Bu sebeple kilosunu dengede sağlıklı değerlerde tutmak önemlidir.

7) Egzersiz ve hareketlilik bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalarda hareketli olan veya sporla uğraşan çocukların hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğu görülmüştür.

8 ) Uyku düzenine dikkat etmelisiniz. Düzensiz ve az uyku uyuyan çocukların vücut direnci zayıfladığı için hastalıklara yakalanması daha kolay olmaktadır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir