GDO hangi yiyeceklerde?

Share

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Karababa, Türkiye’de işlenmiş ürünlerin çoğunda GDO bulunduğunu belirtti…
Karababa “Kola, meyve suyu, gazoz, pasta ve baklava gibi çok tüketilen ürünler GDO’lu” dedi.

Kalite Derneği (KALDER) ve Bornova Belediyesi’nin düzenlediği “GDO Gerçeği” konulu panelde konuşan Prof. Dr. Karababa, GDO’lu ürünlerin insan sağlığı ve gelişimi için potansiyel riskler taşıdığının, Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda açıkça belirtildiğini söyledi.

Aynı paneldeki bir diğer konuşmacı olan Prof. Dr. Tayfun Özkaya da, “Bu ürünleri biyoyakıt olarak kullanıyorlar. Bir depo yakıt bir insanın bir yıllık gıda ihtiyacı kadar ürün istiyor. Üstelik de bu iş için Brezilya’da yağmur ormanlarını yok ediyorlar. Bu yöntemi pamuğa da uyguluyorlar. Çevresindeki otlarla birlikte pamuğu da öldüren bir ilaç veriyorlar. Genetiği değiştirildiği için pamuk ölmüyor. Ama bir süre sonra ilacı artırdıkça artırıyorlar. Bu otları elle toplasak ne olur? Ancak büyük şirketler işçi çalıştırmayarak kar etmek istiyor. Bu yüzden işi ilaçla halletmek istiyorlar” dedi.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir