Karlı Yollarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Share

Buzlu ya da karla kaplı bir yokuş inerken mümkün olduğunca motorun frenleme gücünden faydalanın, belirli aralıklarla fren pedalına hafifçe basın.

Cam ve silecek süpürgeleri arasına karton koyarak soğuk gecelerde sileceklerin donup cama yapışmasını önlemeye çalışın.

Camlar buğulandığında, yan camlardan birini hafifçe aralayın, havalandırmayı en sıcak konuma getirin, fanı en yüksek hıza getirip ön cama yönlendirin.

Öndeki aracın izinden giderek patinaj riskini azaltabilirsiniz.

Kar küreği, buz kazıyıcısı ve buğu çözücü spreyler otomobilini açık havaya park eden sürücüler için en gerekli malzemeler arasında yer alır.

Yolda kaldığınızda açlığınız bastıracak ve enerji verecek bir paket çikolata da otomobilde bulunmalı.

Sağlam bir çekme halatı, zincir, takoz, yedek ampuller, eldiven ve sizi sıcak tutacak yedek giysiler acil durumlardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır. Kar üzerinde tutunmayı sağlayan zincir, kış günlerinin en önemli yardımcılarında biridir.

Zincir takıldıktan sonra 100-200 metre kadar gidip durun ve zincirin yerleşmesiyle oluşan boşlukları, gergileri yeniden ayarlayarak ortadan kaldırın. Böylece zincir, tekerleği tam olarak saracağı için maksimum güvenlik sağlanmış olacaktır.

Buz kazıma aleti ve buz çözücü bulundurmanız tavsiye edilmektedir. Isıtıcınız ve buz çözücünüz camlarınızı buzdan ve kardan arındırmak için yeterli olmayabilir. İyi bir buz kazıyıcı ve ön cam için buz çözücü, kalın buz tabakasını temizleyerek camınızdan uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir