Selülit Derdi Bitmeyenler İçin….

Share

Biz kadınların korkulu rüyası haline gelen, portakal görünümlü, nahoş mu nahoş görünen selülitlere karşı çözüm bilgileri sunuyoruz bu yazımızda.

Selülit her zaman çok şişmanlık ve obezitenin sonucu olamamasına karşılık, yağ dokusundaki azalma her zaman selülit dokusunda bir iyileşme görülmesini sağlamıştır.

Bununla beraber bazı bulgular spesifik gıdaların ve gıda destek gruplarının, bu problemi çözmede, anti-selülit diyetlerinin sadece yağ kaybettirici diyetlerden daha etkin olduklarını kanıtlamıştır.

Selülitle ilgili en etkili yöntemlerden bir tanesi basit şekeri ve rafine edilmiş karbonhidrat kaynaklarını tüketmemektir. Diğer bir önemli unsur ise tam buğdaydan yapılmış ekmek grubu gıdaları ve meyveler gibi kompleks karbonhidratları tüketilirken bir protein kaynağı veya sağlıklı bir yağ grubu besini ile tüketilmesine özen gösterilmesidir. Bu sayede sindirim yavaşlayacağından insülin salgısı da sınırlandırılacaktır.

BOL BOL SU İÇİN:
Su biyokimyasal olayların oluşumunu maksimize eder ve vücuttan toksin ve atıkların atılmasına yardımcı olur. İhtiyaç kadar içilen sıvı normal kan basıncını sağlar, kan akışını ve hücre içerisinde sıvı oranını düzenler.

KUŞKONMAZ:
Doğal bir ödem söktürücüdür. Ödemi engelleyerek selülit oluşumunu da engeller.

YAĞLI BALIK:
Yağlı balıkta bulunan Omega- 3 damarları genişleterek kan dolaşımını ve kan akışını kolaylaştırır.

SARIMSAK VE SOĞAN:
Kan basıncının düşmesine sebep olarak dolaşımın ve kan akışının rahatlamasını sağlar.

ZENCEFİL:
Aspirin gibi etki göstererek kan damarlarında plak oluşumunu engeller, daha az yapışkan hale getirir. Aynı zamanda kanı inceltici etkisinden dolayı dolaşımı ve kan akışını rahatlatır. Zencefilin anti- enflamatuar etkisi de kuvvetlidir.

KEREVİZ:
İçerisindeki maddeden dolayı (3-butylphthalide) kan damarlarının kasılmasını önleyerek dolaşımı rahatlatır.

MUZ:
İçerisinde bulunan potasyumla kan basıncını düşürür ve dolaşıma yardımcı olur.

SELÜLİT ÇAYI:
Arzu ederseniz bir de Suna Dumankaya’nın selülit çayını deneyin:

Malzemeler:
Papatya
Rezene
Sinameki
Anason
Biberiye
Funda Yaprağı
Kuşburnu
Bütün malzemelerden eşit miktarda hazırlaıp bir kavanozda karıştırın.Her sabah tok karnına bir tutam bu karışımdan alıp yarım litre kaynamış suya ekleyip 15 dakika demlenmesini bekleyin.Daha sonra süzerek için.
Selülit çayı hergün düzenlenli içildiğinde 2 hafta içerisinde selülitlerde gözle görülür bir azalma olduğu iddia edilmekte.
*Eğer çayla beraber hergün bir ananas yediğinizde ananasın yağ yakıcı özelliği sayesinde selüliti gidermeyi hızlandırmış olursunuz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir