10 Zararsız Atıştırmalık

Share

Beslenme uzmanı ve Food For Fitness kitabının yazarı Anita Bean, seçilen atıştırmalıkların önemine dikkat çekiyor: “Atıştırmalıkların kalori bakımından düşük ve besin değeri açısından zengin olmasına özen gösterin” diyor. Bisküvi, cips ve çikolatalar şeker ve tuz oranı yüksek besinler olduğu için hepimizin bildiği üzere şişmanlatıcı etkiye sahipler. Bunlar yerine vücudunuzla dost tercihler yaparak daha sağlıklı ve fit kalabilirsiniz.

1. Yemek Sonrası… Düşük Kalorili Dondurma
Tatlı için birçok zararlı seçenek arasında düşük kalorili olan dondurmayı tercih edebilirsiniz. 100 kaloriyi geçmeyen dondurmalar aynı zamanda yüksek kalsiyum değerlerine de sahipler.

2. Lezzetli Bir Öneri… Patlamış Mısır
Patlamış mısır yağlı olmadığı sürece bir hayli düşük kalorili ve de fazla lif içeriyor. Üzerine bir parça cajun baharatı eklerseniz, metabolizmanız da hızlanır.

 

3. Peynirli Bir Öneri… Düşük Kalorili Peynirli Kraker
Peynir, kilo verme döneminde en büyük düşman olarak gösterilir. Ancak az kalorili kraker üzerine koyduğunuz yine az kalorili peynir uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

 

 

4. Hafif Bir Öneri… Yoğurt
Yüksek proteinli ve düşük şeker oranlı yoğurttan günde üç defa tüketenler diğerlerine göre çok daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirler.

 

5. Sütlü Bir Öneri… Sütlü Sıcak Çikolata
Bu tat size bir paket çikolata yemişsiniz hissini verecek, emin olun! Ayrıca kalsiyum ve protein açısından da oldukça zengin.

 

 

6. Sıcak Bir Öneri… Sebze Çorbası
Küçük porsiyon bir sebze çorbasıyla sağlıklı bir seçim yaptığınızı garanti ediyoruz. Yapılan araştırmalara göre sebze çorbası alınan kalorilerin yüzde 20 oranında yakılmasına yardımcı oluyor.

 

7. Kuvvet Veren Bir Öneri… Yulaf
Yarım kase dolusu tahıllı yulafı su ya da sütle birlikte üzerine biraz da bal koyarak mikro dalga fırında ısıtın. Bu lezzetli atıştırma bol lif de içeriyor.

 

8. Yağlı Bir Öneri… Tatlı Patates
Tatlı patatesi tercih ederek daha en baştan kalori oranını yarı yarıya düşürebilirsiniz. Küçük bir çay kaşığı zeytinyağı ilave ederek 30 dakika tavada çevirin. Tatlı patatesler lif içerdiği için kan şekeri dengesini düzenler ve zararlı atıştırmalıklardan uzak durmanızı sağlar.

9. Vazgeçilmez Bir Öneri… Siyah Çikolatalı Çilek
Kalorisi diğerlerine oranla daha düşük olan siyah çikolatayı eritin. C vitamini açısından bir hayli yüksek olan çilekleri ise erittiğiniz çikolataya batırın ve afiyetle yiyin.

 

10. Sizi Ayakta Tutacak Bir Öneri… Sebzeli Omlet

Dört yumurtayı çırpıp yağsız tavada karabiber, mantar, domates ve fesleğenle birlikte ortaateşte pişirin. Oldukça sağlıklı bir atıştırmalık elde edeceksiniz. Yumurtada bulunan protein metabolizmanıza destek olacak.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir