Akşamdan Kalmalara Reçete

Share

Baş ağrısı, mide bulantısı, hafif titreme, boşluk hissi ve güçsüzlük… Yılbaşı gecesinin sabahı, Doğum günü partinizin sabahı gibi özel günlerde sırf bu rahatsızlıklar nedeniyle bir daha içki içmemek üzere yeminler veriyor olabilirsiniz.

İşte Nutrizone Sağlıklı Yaşam Merkezi diyetisyenlerinin hazırladığı reçete, bu rahatsızlıktan kolayca kurtulmanın formülünü veriyor.
Uzmanlar, alkol sonrası kendinize gelebilmeniz için öncelikle ‘bir bardak portakal suyu, bir muz ve bir tatlı kaşığı bal’ ile hazırlanacak karışımı öneriyor. Bu karışım gece kaybedilen enerjiyi midenize zarar vermeden geri kazanmanızı da sağlıyor. Diyetisyenlerin diğer önerileri ise şöyle sıralanıyor:

Ertesi gün formülü
– Bol bol su için.
– Çay ve kahve, içerdikleri kafein nedeniyle vücudunuzun susuz kalmasına neden olur. Onun yerine midenizi yatıştıracak ve toksinlerinizi atmanıza yardımcı olacak bitki çaylarını tercih etmeniz kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Papatya, melisa ve rezene çaylarını içebilirsiniz.
– Taze meyve ve sebze suları keybettiğiniz suyu ve vitaminleri geri almanız için çok önemlidir. Özellikle midenizi rahatsız etmemesi için 1 kaşık bal katılmış narenciye (portakal, greyfurt, mandalina) suyu, C vitamini açısından faydalı olur.
– Vücut tarafından kolayca emilebilen fruktoz içeriği sayesinde muz iyi enerji sağlar. Ayrıca içerdiği potasyumla yenilenmenizi ve midenizin yatışmasını kolaylaştırır.
– Gün içerisinde az yağlı, düşük glisemik indeksli kompleks karbonhidratlardan zengin yiyecekler tüketirseniz midenize fazla yük eklemeden kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Alkolden arınmak isteyenlere örnek menü

Uyandığınızda: İki büyük bardak soğuk su (Soğuk su midenizi 20 dakikada terk ederek daha çabuk dolaşıma geçer.)
Kahvaltı: 1 bardak portakal suyu, 1 muz, 1 tatlı kaşığı bal (İyice ezilip karıştırılmalı. Mutfak robotu kullanıldığında daha iyi sonuç verecektir.)
2 dilim tam buğdaylı ekmek ve 2 dilim diyet beyaz peynirle yapılacak yağsız tost
1 bardak bitki çayı
Ara: 1 bardak bitki çayı (Papatya, adaçayı, rezene ya da melissa çayı olabilir).
Öğlen: 1 kâse dolusu domates, ezogelin veya mercimek çorbası
2 adet zeytinyağlı enginar
1 dilim tam buğdaylı ekmek
ya da
1.5 bardak haşlanmış makarna, domates sosuyla
İsterseniz salata
Ara: 1 bardak bitki çayı.
Ara: 1 bardak portakal suyu, 1 muz, 1 tatlı kaşığı bal (Robottan geçirerek).
Ara: 1 bardak bitki çayı
Akşam: 1 su bardağı buharda pişmiş kepekli pirinç üzerine, buharda pişmiş sebze çeşitleri
Veya
Sebzeli ve domates soslu makarna
Bol yeşil salata
Ara: 1 bardak taze sebze suyu
1 bardak bitki çayı

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir