Senin Hayatın Senin Kontrolün!

Share

FikriMühim.com’un “Senin Hayatın Senin Kontrolün” projesi doğrultusunda Türkiye Aile Planlaması Derneği tarafından başlatılan doğum kontrol hapları hakkında bilgilendirme paketinin elime ulaşmasıyla okuduğum bilgileri buradan sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle hazırladıkları harika “Mühim Paket” için FikriMühim ekibini tebrik ediyorum. Doğum kontrolü hakkında önceden paylaştığım Rahim İçi Araç (Spiral) den sonra Doğum kontrol hapları hakkındaki yazıyla devam ediyoruz. Okuyunuz,bilgileniniz…

Doğum kontrol hapları hakkında söylenen birçok şey var. Kimileri bu hapların kilo aldırdığını ve kısırlığa yol açtığını söylüyor.Halbuki yeni nesil doğum kontrol hapları ne kısırlığa yol açıyor ne de kilo yapıyor. Hatta bu haplar cildi ve saçı güzelleştirdiği gibi,adet

öncesi ağrıları azaltırken rahim ve yumurtalık kanseri riskini de önemli ölçüde azaltıyor.
Herşeyden önemlisi de istemediğimiz bir zamanda gebe kalmamızı engelliyor,hayatı bizim kontrolümüze veriyor. Çünkü hepimizin yaşamında gelecekle ilgili planlarımız,gerçekleştirmek istediğimiz hayallerimiz ve bu doğrultuda oluşturduğumuz yol haritalarımız var. Okulumuzu bitirmek,eğitim hayatımızı başarıyla sürdürmek,kariyerimize odaklanmak bunlardan bazıları.Tam hayallerimizi gerçekleştirmek üzereyken hamile kalmak,hayatımızı bölmek anlamına geliyor.

Gebelikten korunmak için geri çekilme,takvim yöntemi gibi ilkel ve riski büyük korunma yöntemlerini tavsiye etmiyoruz. Modern korunma yöntemlerini tavsiye ediyoruz.
Ancak doğum kontrol hapı ve buna benzer tüm doğum kontrol yöntemlerinin mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini hatırlatmak isteriz.Çünkü her yöntem herkes için uygun olmadığı gibi, doğum kontrol haplarının da aralarında büyük farklar var.Sizin için hangisinin uygun olduğunu ancak doktorunuz bilir.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Korur?
Doğum kontrol hapı yumurtlamayı önleyerek, erkeğin spermiyle yumurtanın birleşmesini engeller. Böylelikle gebelik oluşmaz.Doğru kullanıldığında doğum kontrol haplarının gebelikten koruma oranı %100’e yakındır.

Tüm Doğum Kontrol Hapları Aynı Mıdır?
Pek çok farklı içerikte doğum kontrol hapları mevcuttur. Dolayısıyla hepsinin vücuttaki etkileri farklıdır. Son zamanlarda sivilceleri önleme,vücudun su tutmasını engelleme gibi ek faydaları olan doğum kontrol hapları geliştirilmiştir.Farklı seçeneklerden hangisinin sizin için en uygunu olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışınız.

Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanabilir?
40 yaşından genç,cinsel hayatı olan veya olmayan,yeni evli ve/veya henüz çocuk sahibi olmak istemeyenler, bir hastalığı olmadığı halde adet kanamaları fazla miktarda,düzensiz ve/veya adetleri aşırı ağrılı olanlar,cildinde akne ve yağlanma sorunu olanlar,adet öncesi sendromda şişkinlik ve psikolojik sorun yaşayanlar doğum kontrol haplarını kullanabilirler. Genç yaşta hap kullanılması hiçbir sorun yaratmayacağı gibi, adetlerin düzenli ve ağrısız olmasını da sağlayabilir.

Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanmamalı?
Eğer şu risk gruplarından birine giriyorsanız doğum kontrol hapı kullanmamanız daha doğru olur:

  • Gebelik şüphesi olanlar
  • 35 yaşının üzerinde olup sigara kullananlar
  • Çok şiddetli migren atakları olanlar
  • Aktif karaciğer hastalığı olanlar
  • Aktif hepatit hastalığı olanlar
  • Damar içi pıhtılaşmaya bağlı emboli riski olanlar veya kendinde olmasa bile ailesinde görülenler

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır Mı?
Günümüzün yeni nesil doğum kontrol hapları hem iştah artışına yol açmaz hem de vücutta sıvı ve tuz tutulumunu engelledikleri için kilo artışına neden olmaz.

Doğum Kontrol Haplarının Sağlık İçin Ek Faydaları Var Mı?
Doğum kontrol hapları,gebeliği önleme dışında birçok önemli ek faydaya sahiptir.Rahim ve yumurtalık kanserine karşı koruyucu işlevden adet sanıcılarını azaltmaya,adet dönemini düzene sokmaktan adet kanamalarının miktarını azaltmaya,dış gebelik oluşmasına karşı etkin korumadan cilt ve saçlar üzerinde olumlu etkiye kadar birçok faydası vardır.

Doğum Kontrol Hapları Depresyon ve Gerginliği Önler Mi?
Yeni geliştirilen hormon türleri,düşük dozlu haplar ve alternatif kullanma süreleri sayesinde,adet dönemi öncesi depresyon ve gerginlik gibi etkileri azaltır.

Doğum Kontrol Hapları Sivilce ve Tüylenmeyi Engeller Mi?
Doğum kontrol hapları hormonlar üzerindeki etkisiyle,ciltteki yağlanmayı önleyerek sivilce oluşumunu engeller ya da var olan sivilceleri azaltır. Ayrıca doğum kontrol haplarının tüylenmeyi engelleyici etkisi de vardır.

Doğum Kontrol Hapları Doğurganlığı Azaltır Mı?
Doğum kontrol hapları doğurganlığı asla azaltmaz. Bir kadın,hap kullanmayı bıraktıktan sonra rahatlıkla gebe kalabilir.

Doğum Kontrol Hapları Cinsel İsteği Nasıl Etkiler?
Geri çekilme gibi doğum kontrolü açısından riskli yöntemler kullanılmayacağı için cinsel yaşam daha güvenli olur. Gebelik korkusu olmadığı için de kadın ve erkek cinsel yaşamdan daha fazla zevk alır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanmaya Dönem Dönem Ara Vermeye Gerek Var Mıdır?
doğum kontrol hapı kullanımına ara vermeye gerek yoktur. 10 yıl kullanım sonrasında yumurtalık kanseri riskinin %80 oranında azaldığı ve hap bırakıldıktan sonra koruyucu etkinin en az 15-20 yıl daha devam ettiği görülmüştür. Hap kullanımı ne kadar uzun süreli olursa,rahim ve yumurtalık kanserine karşı koruma da o kadar yüksek olur.

Lekelenme Tarzı Kanamalar Hap Kullanmaya Engel Mi?
Ara kanamaların iki şekli vardır. Bunlardan biri lekelenme tarzında olup bez veya tampon kullanmayı gerektirmez. Tamamen zararsızdır ve zamanla yok olacaktır.
Tekrarlanırsa bile hap yine de alınmaya devam edilmelidir. Şiddetli,durmayan veya tekrarlayan kanamalarda doktora başvurmanız gerekir.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?
28 gün sürekli kullanılan doğum kontrol hapları:
Yeni geliştirilmiş 28 tablet içeren kutularda,kutuyu bitirdiğinizde ara vermeden ertesi gün diğer kutuya başlamanız gerekmektedir.
Her yeni doğum kontrol hapı kutusu,haftanın aynı gününde başlayacaktır.
En sondaki 4 beyaz hapı alırken genellikle adet görürsünüz.

21 gün kullanılıp,7 gün ara verilen doğum kontrol hapları
Bir kutu bittiğinde 7 gün sonra diğer kutuya başlanır. Bu 7 günlük ara döneminde genellikle adet görülür. Böylece ritmik olarak 21 gün ilaç alınır ve 7 gün ara verilir.
(Bir sonraki kutuya adet kanamanızın başlamasına yada bitmesine bakmaksızın mutlaka 7 günlük aradan sonra başlanmalıdır)

Türk Aile Planlaması Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu tarafından hazırlanan doğum kontrol hapları ile ilgili merak ettiğiniz her sorunun cevabını bulabileceğiniz, 3 boyutlu gözlükle izleyebileceğiniz interaktif ve eğlenceli uygulamalar için www.dogumkontrolhapim.com sitesine girebilirsiniz. Ayrıca bu siteden cevabını bulamadığınız sorularınız için Türk Aile Planlaması Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu’na soru yöneltebilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir