Facebook’ta yapılmaması gerekenler!

Share

Acaba günümüzde Facebook kullanmayan var mıdır diye merak ediyorum. Aynı zamanda kullanmayan birkaç arkadaşım olduğu da geliyor aklıma. Teknolojinin getirdiği en güzel yeniliklerden biri benim kanaatimce. Herkes kullanmalı.

Ancak çok dikkat edilmesi gereken konular var. Facebook kullanıcılarının gözden kaçırmaması gereken önemli kurallar şöyle;

Doğum tarihiniz
Yaşgününüzde Facebook arkadaşlarınızdan tebrik almak elbette hoş bir duygu. Ancak bazı dolandırıcıların ad, soyad, adres ve tam doğum tarihini kullanarak diğer bilgilerinize ulaşabileceğini unutmayın. Mümkünse gerçek doğum gününüzden bir kaç önce veya sonraki bir tarihi profilinize yazın.
Annenizin evlenmeden önceki soyadı
Kredi kartı kullananlar bu bilginin ne kadar önemli bir ‘kimlik doğrulama’ bilgisi olduğunu bilirler. Facebook’ta olmayıversin, bir şey yitirmezsiniz.
Açık ev adresi
Alemin nasıl olduğunu söylemeye gerek var mı? Bugün Facebook’ta kullanıcı adreslerini toparlayan zararlı zararsız yüzlerce kişi olabilir. Ayrıca evde olmadığınızı bilen birisi, adresinize uğramak isteyebilir!
Uzun yolculuklar
Evizinide uzun süre ayrı kalacaksanız, seyahatin kesin tarihlerini Facebook’ta paylaşmamaya özen gösterin. Tamam, çoğu arkadaşınıza güveniyorsunuz; Peki ya pek tanımadıklarınız veya arkadaşlarınızın arkadaşları? Dönünce boş bir evle karşılaşmak istemezsiniz.
Kısa yolculuklar
Her ne kadar Facebook Places gibi konum uygulamaları eğlenceli olsa da alışveriş, spor, gezinti vs gibi faaliyetler için evden çıktığınızı sitede paylaşmayın. Hırsızlara davetiye çıkarmayın.
Risk taşıyan fotoğraflar
Sadece arkadaşlarınızın gördüğünü sandığınız çok özel fotoğraflarınızı sayfanıza yüklemeyin. Bilhassa çok kişisel olanları, arkadaştan arkadaşa derken öyle bir yayılır ki şaşarsınız. Bu da kariyerinizi, arkadaşlıklarınızı ve hatta evliliğinizi tehlikeye atabilir.
Özel yorum ve itiraflar
İleri geri konuşmayın, hele de bunları Facebook’a hiç yazmayın! Patron için atıp tutmak, kaç para kazandığını yazmak, eşi dışında başka birinden hoşlandığını söylemek gibi pek çok hata, kötü sonuçlar doğurmuştur.
Telefon numaranız
Gizlilik ayarlarını yapıp telefon numaranızı az sayıda kişinin götmesini sağlayabilirsiniz tabi. Ama bu yine de numaranızın ‘telefon rehberlerine” girme ihtimalini ortadan kaldırmaz. Zira bu numaraları toplayan bazı korsan uygulamaların zaman zaman türediği biliniyor. Üstelik listenizdeki her arkadaşınızdan telefon almak isetdiğinize emin misiniz? Çok gerekirse kişisel mesaj atar, verirsiniz.
Tatil geri sayımı
Facebook’taki yüzlerce uygulamadan biri. Ama pek de masum sayılmaz. Ne zaman tatile çıktığınızı bilmekten mutlu olacak yabancılara imkan vermeyin.
Çocuklarınızın isimleri
Sanal kimlik tacirleri çocukları da hedef alır. Çocuklarınızın isimlerini her fotoğrafta etiketlemeyin. Etiketlediğiniz fotoları da ne kadar az kişi görürse o kadar iyidir.
Riskli davranışlar
Heyecan arıyor olabilirsiniz, otomobili hızlı kullanırsınız, hastayım deyip işi ekersiniz… Bunları sakın Facebook’a yazmayın, ilintili fotoğraf paylaşmayın. Sigorta firmalarının ve işverenlerin kişi hakkında bilgi toplarken sosyal ağlara da arada ‘göz attığını’ unutmayın.
Evinizin fotoğrafları
Özel yaşam alanınızı başkalarına göstermek kendi başına uygunsuz bir tavır kanımızca. Ancak daha vahimi, evin şeklini ve içinde nasıl eşyaların olduğunu görebilecek kötü niyetli şahıslardan zarar görebilirsiniz.
Arama motorunda görünmek
Facebook profilinizin arama motorlarında çıkmamasını sağlayın. Bu motorlardan sizi arayıp bulanların normalden daha fazla bilgiyi görüntüleyebildiğini unutmayın. Hemen facebook gizlilik ayarlarına girin ve sayfanızın arama motorlarındaki aramalarda çıkma iznini iptal edin.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir