Göbekli olmak!

Share

Sevgilinizin yanında karnınızı içinize çekiyor musunuz? Ya da onu saklamak için bol kıyafetleri mi tercih ediyorsunuz. Aklınıza “göbeğimden kurtulmak için ne yapmalıyım?” sorusu kaç defa geliyor.
Bu sorunun cevabını göbeğin ne olduğunu çook basitçe anlatarak başlayalım. Göbek enerjinin gözle görülebilen, elle tutulabilen ancak kolaylıkla kurtulunamayan formudur. Hem kadınların hem erkeklerin büyük sorunun olmakla birlikte, genç yaşlı, zayıf şişman demeden herkeste görülebilir. Bu fazlalığın altında yatan sebeplere baktığımızda yanlış beslenme, genetik faktörler, hormonlar, stres, hareketsizlik, yaş, menopoz, zayıf karın kasları, alkol (özellikle bira) gibi birçok faktör olmakla birlikte bunların içinde en önemlisi hormonlardan insülinin oluşturduğu dirençten kaynaklanan karın bölgesindeki yağlanmadır. Neden mi? İnsülinin görevlerinden bir de kan şekeri adı verdiğimiz glikozu hücrelere taşımaktır. Bu sayede biz enerji elde ederiz. Ama bazı durumlarda insülin hormonu görevini tam olarak yapamaz, direnç oluşturur ve glikoz hücreye giremez. Sonucunda daha çok yeme isteği, yorgunluk ani sinirlenmeler gibi sıkıntılar yaşarsınız. Bunun yanında da oluşan bu direnç yağların karın bölgesinde organlar çoğunlukta olduğu için yağların bu bölgede toplanmasına neden olur. Siz istediğiniz kadar zayıf ve fit görünseniz bile vücudunuzun içinde balıketli, hatta kilolu bile olabilirsiniz.

Karın yağlarının riskleri nelerdir?
Görsellikte yarattığı sorunlardan çok daha öte kalp krizi, felç, şeker hastalığı ve kanser gibi hastalıkların bellek problemi, bel sakatlığı cinsel isteksizlik gibi sorunların görülmesi yüksek ihtimaldir.

Çözüm ne olmalıdır?
İlk başta beslenmenizdeki yanlışları düzeltmeli, beslenmenizde yağı azaltmalı, posayı arttırmalısınız. Süt ve ürünlerini light tüketmeli, ceviz, fındık, badem zeytinyağı ve bol balık tüketmelisiniz. Ayrıca kremayı, kaymağı, tavuk derisini tüketmemeye özen göstermelisiniz. Posa olarak da sebze, meyve, tahıl, kuru baklagilden yararlanmalısınız.
Sonrasında egzersizi diyetinize eklemelisiniz. Egzersizde karın kasları için en etkili yöntem sıkıştırma hareketleridir. Mekik, plates örnek olarak verilebilir. Hatta koşu her ne kadar bacak çalıştırma hareketi gibi gözükse de karın kaslarını da çalıştırır.

Sağlıklı, mutlu bir hayat sizinle olsun…

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir